HomeOver onsLidmaatschapAdviesScan Landendossiers Nieuws Thema's RegisterWebwinkelContact

Autorijden mag dubbel belast worden

Volgens het gerechtshof in Luxemburg is het dubbel belasten van het gebruik van de auto in het volgende geval ‘niet discriminerend’.

Er is recent rechtspraak dat indien je in meerdere landen verblijft, de auto ook in meerdere landen belast zou mogen worden. We kunnen hier spreken van een gat in de wetgeving, helaas. Het geldt niet alleen voor België maar voor alle Europese lidstaten. Volgens het gerechtshof in Luxemburg is het dubbel belasten van het gebruik van de auto in het volgende geval ‘niet discriminerend’.
  
 
Bron: Drs. J.A.C.J.M. (Jeannette) Scheepers-van Hal FFP van ikvertreknaarbelgie.nl
Aanleiding voor deze uitspraak is een Belgische vrouw die werkt in Nederland. In België bezit ze een huis en staat de auto ingeschreven en in Nederland huurt ze een appartement. Ze verblijft afwisselend in beide landen en maakt dus ook in beide landen gebruik van haar auto.

In België betaalde ze reeds belasting over haar auto maar zij kreeg nu ook een factuur van de Nederlandse Belastingdienst voor ruim 17.000 euro aan BPM-heffing.

Geen harmonie
De advocaat-generaal van het Europese hof van Justitie stelt nu dat Nederland dit mag doen, omdat dit gebeurt op grond van het gebruik van het wegennet. Maar dan moet wel aangetoond kunnen worden dat het gaat om veelvuldig gebruik. Het hof licht verder toe dat de belastingbevoegdheid van de lidstaten op dit vlak niet is geharmoniseerd. Lidstaten hoeven dus hun eigen fiscale stelsel niet aan te passen aan de belastingstelsels van andere lidstaten om dubbele belasting te vermijden.

Ook voor de vrijheid van vestiging creëert dat volgens de rechters in Luxemburg geen probleem, ‘wanneer deze auto hoofdzakelijk in beide lidstaten daadwerkelijk en duurzaam wordt gebruikt, of daar feitelijk wordt gebruikt, en voor zover deze belasting niet discriminerend is.’


Facebook Twitter LinkedIn YouTube Andere share mogelijkheden

Geschreven door Rob Smulders
Datum: 26-11-2013

Terug naar overzicht

Kennis en ondersteuning van Mondi

Mondi bestaat formeel sinds 2001 en is sinds 2005 actief als belangenorganisatie voor Nederlandse en Belgische kopers en eigenaren van vastgoed in het buitenland. De focus ligt op het preventief informeren over juridische, fiscale, financiële en procedurele aspecten die samenhangen met aankoop, bezit en verkoop. Mondi ontsluit hiervoor kennis, praktijkervaringen en een professioneel netwerk ter ondersteuning van een objectief en onderbouwd beoordelingsproces.

Leden kunnen onbeperkt vragen stellen onderaan de pagina van het landendossier of themapagina naar keuze. Daarnaast krijgen zij inzage in antwoorden op vragen die door andere leden zijn gesteld.

Mondi lidmaatschap Plus of Premium
Nu online aanvragen


Criteria Mondi Professional kwaliteitslabel en het Mondi Approved keurmerk

Meld u aan voor de Mondi nieuwsbrief

Blijf op de hoogte van praktische waardevolle informatie en actuele ontwikkelingen.
Laat u inspireren door reportages: objectief, informatief en betrouwbaar.

De nieuwsbrief wordt maximaal 4x per maand verstuurd
Een moment geduld...
Als respons van de website uit blijft,
neem dan contact met ons op.

Contact Sluiten