HomeAdviesScanOver onsLidmaatschap Landendossiers Nieuws Thema's RegisterWebwinkelContact

DPE Frankrijk verandert opnieuw in 2027: beter energielabel zonder verbouwing

Frankrijk past de berekening van het energielabel voor woningen opnieuw aan. Na een wijziging op 1 januari 2026 volgt op 1 januari 2027 alweer een nieuwe verlaging van de omrekenfactor voor elektriciteit. Vooral elektrisch verwarmde woningen kunnen daardoor een gunstiger Diagnostic de performance énergétique (DPE) krijgen. Dat klinkt aantrekkelijk voor kopers en verkopers, maar een beter label op papier maakt een slecht geïsoleerde woning niet vanzelf comfortabeler of goedkoper in gebruik.

Energie-inspecteur controleert met een warmtecamera de energieprestatie van een Franse natuurstenen woning.Twee wijzigingen in twee jaar
Het DPE beoordeelt de energieprestatie en de klimaatprestatie van een Franse woning. Daarbij wordt voor elektriciteit niet alleen gekeken naar wat in de woning wordt verbruikt, maar naar de zogenoemde primaire energie: de energie die nodig is om de geleverde elektriciteit op te wekken en te transporteren. Hiervoor wordt een omrekenfactor gebruikt.

Tot en met 2025 bedroeg die factor 2,3. Op 1 januari 2026 werd deze verlaagd naar 1,9. Bij besluit van 19 augustus 2026 is vastgelegd dat de factor vanaf 1 januari 2027 verder daalt naar 1,7. Aan de woning zelf hoeft daarvoor niets te veranderen.

Periode Factor elektriciteit Rekenvoorbeeld bij 100 kWh/m² eindverbruik
Tot en met 2025 2,3 230 kWh/m² primaire energie
2026 1,9 190 kWh/m² primaire energie
Vanaf 1 januari 2027 1,7 170 kWh/m² primaire energie
Het rekenvoorbeeld laat zien wat er gebeurt: hetzelfde elektrische eindverbruik telt vanaf 2027 voor aanzienlijk minder primaire energie mee dan vóór 2026. Volgens de Franse overheid zullen door de verlaging van 1,9 naar 1,7 naar schatting ongeveer 300.000 hoofdwoningen niet langer als passoire énergétique in klasse F of G gelden. Deze raming is gebaseerd op de samenstelling van het Franse woningbestand per 1 januari 2025, dat toen ongeveer 3,2 miljoen hoofdwoningen in klasse F of G telde. Vooral elektrisch verwarmde woningen profiteren. De energieklasse kan één stap en bij kleine woningen in zeldzame gevallen twee stappen verbeteren.

De woning verandert niet, het rekenmodel wel
Een gunstiger DPE kan belangrijk zijn voor de verkoopwaarde en de mogelijkheid om een woning te verhuren. Toch blijft voorzichtigheid geboden. Een woning met enkel glas, matige dakisolatie, koude muren en verouderde elektrische radiatoren wordt door een aangepaste formule niet warmer. Het werkelijke aantal verbruikte kilowatturen verandert evenmin en de energierekening daalt niet door een nieuwe letter op het rapport.

Franse elektriciteit is niet uitzonderlijk goedkoop
Voor een zuivere landenvergelijking zijn de meest recente volledig vergelijkbare cijfers van Eurostat gebruikt. Deze betreffen het tweede halfjaar van 2025 en gemiddelde consumentenprijzen voor huishoudens met een jaarlijks elektriciteitsverbruik tussen 2.500 en 5.000 kWh. De prijzen omvatten energie, levering, netwerkkosten, belastingen, heffingen en btw.

Land Gemiddelde prijs per kWh Indicatie bij 5.000 kWh Indicatie bij 10.000 kWh
Frankrijk € 0,2561 € 1.281 € 2.561
Nederland € 0,2558 € 1.279 € 2.558
België € 0,3499 € 1.750 € 3.499
Europese Unie € 0,2896 € 1.448 € 2.896
Frankrijk en Nederland lagen in deze Europese vergelijking vrijwel gelijk. De gemiddelde Belgische elektriciteitsprijs was ongeveer 37% hoger dan de Franse. Frankrijk lag wel onder het EU-gemiddelde van € 0,2896 per kWh. Dat maakt elektriciteit in Frankrijk niet uitzonderlijk goedkoop. Bovendien zegt het tarief per kWh nog niets over het aantal kWh dat een woning nodig heeft. Een slecht geïsoleerd Frans huis met oude elektrische radiatoren kan ondanks een relatief gunstig tarief een hoge jaarrekening opleveren.

De bedragen bij 5.000 en 10.000 kWh zijn rekenvoorbeelden op basis van dezelfde gemiddelde kWh-prijs. Het zijn geen offertes of voorspellingen. Werkelijke tarieven verschillen per leverancier, contract, regio, aansluitwaarde, vaste kosten en tariefsoort. Bij een tweede woning spelen bovendien bezettingsduur, vorstbeveiliging en sluimerverbruik een rol. Bij volledig elektrische verwarming kan het verbruik ruimschoots boven de standaardverbruiksklasse van Eurostat uitkomen.

Het DPE is gebaseerd op gestandaardiseerde aannames voor onder meer verwarming, warm water, koeling, verlichting en ventilatie. Het geeft daardoor geen voorspelling van de rekening van een specifieke bewoner. Gebruik, bezettingsduur, ingestelde temperatuur, lokale weersomstandigheden en energieprijzen kunnen in de praktijk grote verschillen veroorzaken.

Niet iedere elektrisch verwarmde woning krijgt automatisch een beter label
Het uiteindelijke DPE-label wordt bepaald door de ongunstigste uitkomst van twee onderdelen: energieverbruik en uitstoot van broeikasgassen. De aanpassing van de elektriciteitsfactor verbetert alleen de berekening van de primaire energie. De CO2-score verandert niet. Wanneer de klimaatscore bepalend is, kan het uiteindelijke label daarom gelijk blijven.

Ook de positie binnen een klasse speelt een rol. Een woning die ruim binnen klasse E valt, springt niet noodzakelijk naar D. Een elektrisch verwarmde woning die dicht bij een grenswaarde zit, heeft meer kans op een betere letter. Woningen die voornamelijk met gas, olie of hout worden verwarmd, profiteren veel minder van deze specifieke wijziging.

Gevolgen voor verkoop en verhuur
De letter op het DPE heeft in Frankrijk steeds meer juridische en economische betekenis. In Europees Frankrijk voldoet een woning in klasse G sinds 1 januari 2025 niet meer aan de minimale energieprestatie voor verhuur als hoofdverblijf. Dit speelt bij het sluiten van een nieuwe huurovereenkomst, maar ook bij verlenging of stilzwijgende voortzetting van een bestaande overeenkomst. Vanaf 2028 wordt deze beperking uitgebreid naar klasse F en vanaf 2034 naar klasse E.

Een nieuwe classificatie kan dus invloed hebben op verhuurbaarheid, verkooponderhandelingen en de documenten die bij verkoop nodig zijn. Precies daarom moeten koper en verkoper weten volgens welke rekenregels het getoonde label is vastgesteld.

Bestaande DPE’s blijven geldig
DPE’s die sinds 1 juli 2021 zijn opgesteld, blijven in beginsel tien jaar geldig. Een bestaand rapport hoeft uitsluitend vanwege de nieuwe factor niet opnieuw door een diagnostiqueur te worden opgesteld. Vanaf 1 januari 2027 kan via het officiële DPE-register van Ademe kosteloos een attest met de eventueel verbeterde classificatie worden gedownload. Daarvoor is het identificatienummer rechtsboven op het DPE nodig. Het attest krijgt dezelfde resterende geldigheidsduur als het oorspronkelijke rapport en kan bij verkoop of verhuur worden gebruikt.

Feiten op een rij
Onderwerp Wat geldt?
Nieuwe factor 1,7 vanaf 1 januari 2027; in 2026 is de factor 1,9
Fysieke verbetering Niet vereist; een label kan verbeteren zonder werkzaamheden
Bestaand DPE Blijft geldig; vanaf 1 januari 2027 kan gratis een officieel attest met de herberekende classificatie worden gedownload
CO2-label Verandert niet door de nieuwe elektriciteitsfactor
Werkelijke energiekosten Dalen niet automatisch door een beter DPE
Verhuur als hoofdverblijf Klasse G uitgesloten sinds 2025, klasse F vanaf 2028 en klasse E vanaf 2034
Een beter label is geen bouwkundige goedkeuring
Voor een koper is het DPE een relevant informatiedocument, maar niet voldoende om de energetische en technische kwaliteit van een Franse woning te beoordelen. Het rapport vervangt geen bouwkundige keuring, onderzoek naar vocht en ventilatie, controle van de verwarmingsinstallatie of beoordeling van toekomstige werkzaamheden binnen een copropriété. Wie alleen naar de letter kijkt, kan een toekomstige renovatierekening of een oncomfortabele winter over het hoofd zien.

Exclusief voor leden: voorkom dat een beter DPE kostbare risico’s verhult
In het afgeschermde deel lezen Mondi-leden hoe zij een Frans DPE vóór aankoop inhoudelijk controleren. We leggen uit hoe u een administratieve labelverbetering herkent, welke documenten en energieafrekeningen u moet opvragen en waarom bij een appartement ook het collectieve DPE en de plannen van de copropriété belangrijk zijn.

Leden krijgen daarnaast een praktische controlelijst voor de bouwkundige staat, verwarmingsinstallatie, verhuurmogelijkheden, renovatiebegroting en onderbouwing van het bod. Ook leest u hoe Mondi kan helpen bij het inschakelen van onafhankelijke deskundigen die uitsluitend vanuit het belang van de koper handelen.
Bronnen en peildatum
Dit artikel is gebaseerd op informatie van Service-Public.fr, het Franse overheidsportaal voor energie- en bouwregelgeving, het besluit van 19 augustus 2026, het Observatoire DPE-Audit van Ademe en Eurostat. De prijsvergelijking gebruikt Eurostat-data over het tweede halfjaar van 2025. Peildatum: 11 september 2026. Franse regelgeving, lokale voorschriften en energieprijzen kunnen wijzigen. Laat de toepassing op een concrete woning daarom vóór ondertekening controleren.

Franse vlag

Een woning kopen in Frankrijk? Kijk verder dan het DPE
Een Frans energielabel geeft belangrijke informatie, maar biedt geen volledig beeld van de bouwkundige staat, het werkelijke energieverbruik, toekomstige renovatiekosten of de verhuurmogelijkheden. Ook lokale regels en besluiten binnen een copropriété kunnen grote gevolgen hebben. Bezoek het landendossier Frankrijk voor actuele informatie over de aankoop, het bezit, de belastingen en juridische aandachtspunten. Mondi-leden kunnen vragen over een concrete woning of hun persoonlijke situatie voorleggen via de vraag- en antwoordmodule.



Facebook Twitter LinkedIn YouTube Andere share mogelijkheden


Dit artikel bevat aanvullende informatie, die uitsluitend door leden van Mondi te raadplegen is, nadat men zich heeft ingelogd.


U bent nog geen lid? Word vandaag nog lid van de belangenorganisatie, profiteer van alle voordelen en keer terug naar deze pagina om deze afgeschermde informatie alsnog te kunnen lezen!
nu lid worden


Geschreven door Rob Smulders
Datum: 11-09-2026

Terug naar overzicht

Kennis en ondersteuning van Mondi

Mondi is sinds 2001 actief voor Nederlandse en Belgische kopers en eigenaren van vastgoed in het buitenland.

De focus ligt op het preventief informeren over juridische, fiscale, financiële en procedurele aandachtspunten die samenhangen met aankoop, bezit, verhuur, emigratie en verkoop van buitenlands vastgoed.

Via landendossiers, themapagina’s, praktijkervaringen en een professioneel netwerk ondersteunt Mondi consumenten bij het beter begrijpen van risico’s, regelgeving en belangrijke aandachtspunten per land en situatie.

Leden kunnen daarnaast vragen stellen in het landendossier of de themapagina naar keuze. Ook krijgen zij toegang tot antwoorden op vragen die eerder door andere leden zijn gesteld.

Mondi lidmaatschap Plus of Premium
Nu online aanvragen


Criteria Mondi Professional kwaliteitslabel en het Mondi Approved keurmerk

Aankoopbegeleiding bij buitenlands vastgoed

Aankoopbegeleiding is de gestructureerde ondersteuning van Mondi bij het aankopen van vastgoed in het buitenland. We helpen je om risico’s en afwijkingen ten opzichte van de gangbare werkwijze in Nederland en België tijdig te signaleren, en om de juiste stappen te zetten richting koopovereenkomst, financiering, due diligence en notariële overdracht.

Mondi treedt op als regisseur: we beoordelen documentatie en afspraken, stemmen af met lokale professionals (makelaar, notaris, advocaat, fiscalist, bouwkundig expert) en bewaken dat voorwaarden, termijnen en verplichtingen voor jou helder en beheersbaar blijven. Aankoopbegeleiding is bedoeld als praktische en preventieve begeleiding gedurende het traject – afgestemd op het land, het dossier en jouw situatie.

Meer over aankoopbegeleiding

Meld u aan voor de Mondi nieuwsbrief

Blijf op de hoogte van praktische waardevolle informatie en actuele ontwikkelingen.
Laat u inspireren door reportages: objectief, informatief en betrouwbaar.

De nieuwsbrief wordt maximaal 2x per maand verstuurd
Een moment geduld...
Als respons van de website uit blijft,
neem dan contact met ons op.

Contact Sluiten