'Zweitwohnsitz' in Oostenrijk
Het is voor buitenlanders nagenoeg onmogelijk een Zweitwohnsitz in een populaire Oostenrijkse bestemming te kopen. ‘Zweitwohnsitz’ staat voor een woning waarin de eigenaar slechts enkele weken per jaar verblijft en die ook niet verhuurd wordt. Veel locale overheden verbinden daarom beperkingen aan de verkoop. Het gevolg is wel dat de Oostenrijkse huizenmarkt nog volop groeit.
Veel buitenlandse chaletbezitters gebruiken hun eigendom slechts gedurende de winterperiode enkele weken en de rest van het jaar staat het chalet leeg met gesloten luiken. Om tegen te gaan dat dorpen buiten het wintersportseizoen in spookplaatsen veranderen leggen gemeenten de koper vaak beperkingen op. Zo is het niet in alle gemeenten (zeker niet in de toeristische plaatsen) mogelijk om een tweede huis (Zweitwohnsitz) te kopen.
Beperkingen
De meeste aangeboden woningen worden aangemerkt als ‘Hauptwohnsitz’. Dit houdt in dat de eigenaar zich daar permanent moet vestigen. Als een woning wordt aangeboden met als voorwaarde ‘Gewerbliche Nutzung’, betekent dit dat het voor commercieel gebruik is en dat een verhuurverplichting van kracht is. Hierdoor verzekert de overheid haar toeristische inkomsten en hebben de locale ondernemers meer klandizie.
'Verfassungswidrig'
Waar het wel mogelijk is om een Zweitwohnsitz te bemachtigen, kan het voorkomen dat lokale autoriteiten specifieke belastingen gaan heffen voor de eigenaren van een dergelijke woning. Recent heeft het Oostenrijkse hooggerechtshof (Verfassungsgerichtshof Österreich) hier paal en perk aan gesteld. Het betrof o.a. een verblijfsbelasting voor tweede woningen (Aufenthaltsabgabe für Zweitwohnsitze) van de deelstaat Tirol, die naar het oordeel van het hooggerechtshof in strijd met de grondwet was (verfassungswidrig) en die na 31 december 2010 niet meer mag worden geheven. Later zullen we meer informatie over deze uitspraak publiceren.
Tip: Wat u moet doen om een woning aan te schaffen in Oostenrijk leest u in het landendossier Oostenrijk. Heeft u vragen of wilt u meer informatie, dan kunt u met een Mondi lidmaatschap uw vragen via ‘vraag en antwoord’ stellen.
Groei
Ondertussen blijkt de Oostenrijkse markt nog steeds goed te presteren. In tegenstelling tot veel andere landen stijgen de huizenprijzen er nog steeds. Slechts twee kwartalen in 2008 daalden de prijzen, terwijl in 2009 de markt redelijk presteerde. De terughoudendheid van de Oostenrijkse overheid, ten aanzien van buitenlandse investeerders, pakt in dit geval goed uit. Het eerste kwartaal van dit jaar werd een groei van 4,8 procent genoteerd. In Wenen was de groei zelfs 8,7 procent:
| |
Oostenrijk zonder Wenen |
Wenen |
| |
2000 = 100 |
verandering |
2000 = 100 |
verandering |
| Q1 08 |
112,4 |
1,2 |
124,3 |
5,4 |
| Q2 08 |
111,6 |
-1,2 |
125,1 |
3,9 |
| Q3 08 |
113,5 |
-0,8 |
127,7 |
6,4 |
| Q4 08 |
114,6 |
0,9 |
130,6 |
8,8 |
| Q1 09 |
117,3 |
4,4 |
129,4 |
4,1 |
| Q2 09 |
115,6 |
3,5 |
137,2 |
9,7 |
| Q3 09 |
116,8 |
2,9 |
134,3 |
5,2 |
| Q4 09 |
115,8 |
1,1 |
136,9 |
4,8 |
| Q1 10 |
122,9 |
4,8 |
140,7 |
8,7 |
Immobilienpreisindex, Österreichisches Nationalbank
Eerder in het nieuws:
Rendement uit uw buitenlandse woning
Opmerking
Uiteraard zijn er altijd uitzonderingen op de regel. Laat u hierover goed informeren.
| Landendossier |
|
 |
Meer informatie over de aanschaf en bezit van een (tweede) huis in Oostenrijk |
| Deel dit artikel met anderen: Tell a friend! |
Mondi is een onafhankelijke belangenorganisatie die opkomt voor de collectieve belangen van haar leden en die hen voorziet van preventieve informatie om succesvol een woning in het buitenland aan te schaffen. Met een lidmaatschap van Mondi kunt u onbeperkt vragen stellen over alles wat te maken heeft met de aanschaf en bezit van buitenlands vastgoed. De investering hebt u zo terugverdiend. Met Mondi next nieuws blijft u op de hoogte van de meest relevante ontwikkelingen.
Datum: 13-07-2010
|
Jamie Alberts
Webredacteur
|
Terug naar overzicht
Reageren
Geen berichten gevonden.
|
Dat we als mensen naïef zijn, is geen nieuws. Maar hoe controleert u met wie u zaken doet bij aanschaf van vastgoed in het buitenland?
Publieke beoordeling
Hoe wordt uw makelaar / projectontwikkelaar beoordeeld? Geef ook uw mening!
World-Wide Dream Estates
Keskinler Property Development & Construction
Calvos Casas - CalCas - Mediação Imobiliária Unipessoal, Lda
naar de beoordeling lijst
Stem nu
Landen top 10
© Mondi, de belangenorganisatie
De landen top 10 mag uitsluitend overgenomen worden onder vermelding van en verwijzing naar Mondi.nl
Gratis op de hoogte?
Met Mondi Next nieuws weet u alles over de actuele ontwikkelingen op de internationale onroerendgoedmarkt. Meld u aan en ontvang wekelijks het door u gewenste laatste nieuws en achtergronden in uw mailbox.
aanmelden
|