Zoeken:
Home > Oostenrijk > Raurisertal: het dal met een gouden verleden en toekomst
Poll

Raurisertal: het dal met een gouden verleden en toekomst


Al in de 15e en 16e eeuw was het ‘Raurisertal’ niet alleen in trek als toeristische plek. Ook vele goudzoekers kwamen naar het dal na de ontdekking van het zogenoemde ‘Tauerngold’. Duizenden gelukszoekers en mijnwerkers vestigden zich in het Raurisertal, op zoek naar het edele metaal. Tegenwoordig is de ‘Hohe Tauern’ Oostenrijks grootste beschermde natuurgebied en Raurisertal maakt daar het belangrijkste deel van uit. De bergen, natuur, flora en fauna van de Hohe Tauern oefenen al vele honderden jaren aantrekkingskracht uit op toeristen, die de bergen intrekken op zoek naar ontspanning. En dat zowel in de winter als in de zomer. Niet vreemd dus dat de vraag naar chalets en appartementen er stijgt.

Een uurtje rijden onder Salzburg ligt het dorpje Rauris. Via de A10 en afslag Bischofshofen/St. Johann im Pongau komt men via de B311, richting Zell am See, bij Taxenbach. Hier ligt de ingang van het Raurisertal. Wat direct opvalt is de weidsheid van dit doodlopende dal. De weg baant zich al slingerend door het dal en voert door de dorpjes Rauris, Wörth en Bucheben. Voorbij Bucheben houdt de verkeersweg op en kan de bezoeker te voet, paard of per mountainbike het uitgestrekte Hohe Tauern natuurreservaat intrekken. Maar ook nu nog trekken toeristen onder begeleiding van gidsen de bergen in om bij de kreekjes met een zeef in de ondiepe rivierbedding te zoeken naar goud. En heel soms... Mocht het geluk die dag niet meezitten, dan kan men nog altijd genieten van de wonderschone natuur. Ook dat geeft een rijk gevoel.

Winter én zomerbestemming
In de winter staat het skiën centraal. Het Raurisertal heeft haar eigen skigebied met 40 kilometer piste en 9 liften. Dit skigebied is weliswaar niet het bekendste, maar biedt de gemiddelde skiër toch voldoende mogelijkheden. Bovendien heeft de gemeente uitbreidingsplannen. Voor de echte ‘cracks’ liggen de skigebieden Zell am See/Kaprun op 25 minuten rijden afstand. Deze zéér bekende skiregio heeft met Kaprun één van Oostenrijks hoogste beskibare gletsjers (3.000 meter) waar ook in de zomer geskied wordt. Bij Zell am See ligt een schitterend meer, waar men in de zomer kan varen, surfen en zwemmen.

’s Winters wordt het ijs gebruikt voor schaatsen en ijszeilen. Kortom deze regio leent zich voor winter- én zomerbestemming. Deze twee-seizoenen-bestemming heeft ertoe geleid dat veel mensen ook op zoek gaan naar een eigen vakantiewoning in het Salzburgerland. Er is niets leukers dan overdag op de lange latten de omgeving te verkennen, de bekende après-ski in te duiken en aansluitend te genieten van de Oostenrijkse gastvrijheid in de restaurants en gasthofen. Daarbij wordt zeker de traditionele lokale keuken aangeraden om de verbrande energie van de intensieve dag weer op te bouwen.

Vakantiewoningen
Het kopen van een eigen vakantiewoning in Oostenrijk vergt nogal wat voorstudie. Niet iedere gemeente staat te popelen om chalets of appartementen aan buitenlanders te verkopen. Dit komt met name doordat veel buitenlandse chaletbezitters hun eigendom gedurende de winterperiode enkele weken (laten) gebruiken of verhuren en het chalet de rest van het jaar leeg laten staan en de luiken gesloten hebben. Een bekend voorbeeld hiervan is Saalbach/Hinterglemm. In met name Hinterglemm is veel onroerend goed in eigendom bij Duitse, Nederlandse en Engelse privé-eigenaren. Hier is buiten het wintersportseizoen dan ook weinig activiteit. En dat heeft ook gevolgen voor de locale ondernemers. Vaak beperken de locale overheden de verkoop aan buitenlanders of stellen verordeningen op waarin buitenlandse eigenaren verplicht worden het chalet of appartement via reisorganisaties aan gasten te verhuren. Hierdoor verzekert de overheid haar toeristische inkomsten en hebben de locale ondernemers meer klandizie.

Stijgende vraag
Om aan de stijgende vraag naar vakantiechalets en appartementen te kunnen voldoen zijn er pas enkele jaren geleden de eerste vakantieparken ontstaan. Deze parken liggen vaak op mooie locaties aan of vlakbij skipisten en bergbanen. Door de combinatie van zomer- en winterseizoen worden de chalets via professionele verhuur- en beheerorganisaties ter verhuur aangeboden. Dit heeft voordelen voor zowel de eigenaar als de gemeente. Voor de eigenaar is het belangrijk dat zijn eigendom goed wordt beheerd en de huurinkomsten de parkkosten ten minste dekken en daarnaast nog een leuk rendement opleveren. De gemeente profiteert van de verhuur op basis van de extra toeristenbelasting en uitgaven die gasten tijdens hun verblijf doen. Met die inkomsten kan de gemeente weer meer investeren in de infrastructuur om het dorp aantrekkelijker te maken voor haar gasten. Daarnaast levert een vakantiepark ook extra werkgelegenheid voor het dorp. Enkele succesvolle voorbeelden van deze parken zijn Alpindorf Katschberghöhe (Salzburgerland/Kärnten), Ferienpark Hochmontafon (Vorarlberg) en Alpendorf Sonnblick Rauris (Rauris Salzburgerland).

Financieringen in Oostenrijk
Voor Oostenrijk geldt eigenlijk hetzelfde als voor de rest van de Europese landen: Nederlandse banken staan niet te springen om het buitenlandse bezit te financieren zonder onderpand in Nederland. Voor veel mensen die niet de volledige koopsom middels eigen middelen en/of overwaarde in Nederland kunnen of willen betalen, betekent dit een bezoek aan de lokale banken. Gelukkig spreken veel Nederlanders een aardig woordje Duits, maar wanneer het op de inhoudelijk details van financieren aankomt, is enige voorzichtigheid toch geboden. Laat duidelijk en rustig uitleggen wat de voorwaarden en gevolgen zijn van de gewenste hypotheekvorm en laat de uiteindelijke offerte vertalen.

In principe kennen de Oostenrijkse banken dezelfde basis-hypotheekvormen als in Nederland: annuïteit, lineair, beleggingshypotheken of combinaties daarvan. Een aflossingsvrije hypotheek is in Oostenrijk niet gebruikelijk en zeker niet voor buitenlanders. Meestal wordt een standaard annuïteiten hypotheek met variabele rente aangeboden waarbij de lening met 20 tot 25 jaar volledig wordt afgelost. Op dit moment is de rente van de Raiffeisenbank 4,25 procent. Ook Oostenrijk kent een kadaster (Grundbuch) en hierin worden ook de hypotheken ingeschreven. In principe gaat dat net zoals in Nederland.

Projectontwikkelaarovereenkomst
Iedereen die een nieuwbouwwoning in Oostenrijk koopt, krijgt te maken met het ‘Bauträgervertraggesetz’. Deze bindende wetgeving bepaalt hoe de relaties liggen tussen de ontwikkelaar en uiteindelijke koper. Met name de periode tussen overeenkomst en oplevering verschilt juridisch met Nederland. Eigenlijk is de Nederlandse kadasterwet binnen Europa uniek. In Nederland kan de koper van een appartement op de tiende etage van een gebouw, dat pas volgend jaar gebouwd wordt, vandaag al als juridisch eigenaar worden ingeschreven in het kadaster. Met andere woorden: men is eigenaar van een luchtkasteel. Dit is in vele andere landen juridisch niet mogelijk.

De koper wordt pas eigenaar als het gekochte feitelijk bestaat en kan pas dan in het kadaster worden ingeschreven. De vraag is dan: wat zijn de rechten van de koper in de periode tussen koopovereenkomst en oplevering? Immers, hij of zij zal wel termijnbetalingen moeten doen, maar heeft nog geen eigendom. Hierin voorziet het Bauträgervertraggesetz door middel van een door partijen aan te wijzen Treuhänder (trustee). Deze persoon, veelal een gerechtelijk beëdigde notaris of advocaat, staat tussen de partijen in en heeft twee taken: zorgen dat de koper het eigendom krijgt waarvoor hij betaalt en zorgen dat de projectontwikkelaar betaald krijgt voor wat hij levert. In de praktijk houdt dit in dat hij de geldstroom beheert die met de bouw en de fiscale lasten van de aankoop te maken heeft. Hierdoor is de zekerheid van de koper gegarandeerd en heeft hij bij problemen altijd de mogelijkheid de Treuhänder aansprakelijk te stellen voor geleden schade. Overigens zijn Treuhänders in Oostenrijk wettelijk verplicht zich tegen dergelijke aansprakelijkheden afdoende te verzekeren.

Dit artikel is afkomstig uit Mondi Magazine 10, zevende jaargang - nummer 1 voorjaar 2007 en is tot stand gekomen in samenwerking met Christian van Winkoop.

Landendossier  
Landendossier Oostenrijk Meer informatie over de aanschaf en bezit van een (tweede) huis in Oostenrijk

Dat we als mensen naïef zijn, is geen nieuws. Maar hoe controleert u met wie u zaken doet bij aanschaf van vastgoed in het buitenland?
Geen controle
Eigen onderzoek
Via jurist/advocaat
Via Mondi
Anders
verzenden

Publieke beoordeling

Hoe wordt uw makelaar / projectontwikkelaar beoordeeld? Geef ook uw mening!
World-Wide Dream Estates
Keskinler Property Development & Construction
Calvos Casas - CalCas - Mediação Imobiliária Unipessoal, Lda
naar de beoordeling lijst Stem nu

Landen top 10

1.Spanje
2.Turkije
3.Frankrijk
4.Italië
5.Egypte
6.V.A.E. | Dubai
7.Oostenrijk
8.Portugal
9.België
10.Duitsland
© Mondi, de belangenorganisatie
De landen top 10 mag uitsluitend overgenomen worden onder vermelding van en verwijzing naar Mondi.nl

Gratis op de hoogte?

Met Mondi Next nieuws weet u alles over de actuele ontwikkelingen op de internationale onroerendgoedmarkt. Meld u aan en ontvang wekelijks het door u gewenste laatste nieuws en achtergronden in uw mailbox. aanmelden