Zoeken:
Home > Duitsland > Dwalen door het Münsterland
Onze nieuwsbrief

Dwalen door het Münsterland


Zo dichtbij en toch zo ver weg. Hoewel het Münsterland aan Nederland grenst, is het een relatief onbekend stuk Duitsland. Dat maakt het Münsterland niet minder de moeite waard. Het gebied heeft een parkachtige natuur en kent een historische rijkdom. Wist u bijvoorbeeld dat u hier meer dan honderd burchten vindt?

Omdat de woningen in Nederland schaarser en vooral minder gunstig geprijsd zijn dan in Duitsland, zoeken veel Nederlanders net over de grens naar een woning. Één van de gebieden waar veel Nederlanders terecht komen is het Münsterland, vlak over de grens bij Enschede. Steden als Bocholt en Gronau bieden steeds vaker onderdak aan Nederlandse gezinnen. Toch kennen de meeste mensen de naam Münster alleen van het vredesverdrag dat daar getekend werd in 1648. Toch is er veel te zien in het Münsterland en is Münster een bijzonder charmante stad.

Westfalen
Het Münsterland is een groen gebied in Westfalen, het noordelijke deel van het meest geïndustrialiseerde Bundesland Nordrhein-Westfalen. In tegenstelling tot de overvolle steden in de buurt van de Rijn, is het Münsterland juist groen. Het landschap wordt voor een groot deel beheerst door landbouw; het is een gebied met akkers, weiden en daartussen bos. Dit aangelegde landschap wekt de indruk dat het Münsterland één groot park is. In Duitsland wordt daarom ook wel gesproken over het ‘Münsterlandse Parklandschap’.

Het gebied is net zo vlak als Nederland. Slechts een paar heuvels zijn er in het Münsterland te vinden. De hoogste heuvel is de Baumberge van 187 meter en is ten westen van Münster te vinden. Het vlakke landschap maakt dat Münster en het Münsterland uitermate geschikt zijn om te fietsen.

Schatkamer
Dwars door het Münsterland slingert de honderd Schlösser Route, die maar liefst 960 kilometer lang is. De fietsroute wordt de koningin onder de fietsroutes in Duitsland genoemd. Als een groene zoom voert de goed bewegwijzerde route de fietser langs honderd waterburchten, kastelen, herenhuizen en landgoederen in het Münsterland. Veel van de burchten zijn niet direct vanaf de openbare wegen te zien. Meestal liggen ze verscholen tussen de vele weiden, akkers en bossen in de regio. Precies om deze reden is de honderd Schlösser Route interessant, de route loopt dwars door het gebied langs alle bezienswaardigheden.

De waterburchten en kastelen met de vaak imposante tuinen en parken vormen als het ware de schatkamer van het Münsterland. Sommige van de burchten zijn nog bewoond, andere zijn omgebouwd tot hotel of museum. Wie de route volgt, dwaalt door de geschiedenis van de regio. Vrijwel iedere periode in de geschiedenis heeft zijn stempel op het gebied achtergelaten. In Lüdinghausen ligt Burg Vischering. Deze Middeleeuwse (uit de dertiende eeuw) burcht voldoet volkomen aan het beeld van een oud kasteel: het is ommuurd, heeft een slotgracht, een hangbrug en schietgaten.

Fürstbistum
De invloed van de katholieke kerk is altijd zeer groot geweest op Münster en omgeving. Van 1180 tot 1803 was de stad een prinsbisdom, Fürstbistum. De stad was het machtsgebied van de bisschoppen van Münster. In deze periode maakte de stad deel uit van het Heilige Roomse Rijk. De prins-bisschoppen van Münster leefden in rijkdom. In het begin van de achttiende eeuw liet de toenmalige prins-bisschop Schloss Nordkirchen bouwen, naar voorbeeld van het Franse Versailles. Het imposante paleis is omgeven door een uitgestrekt park. Het is een typisch voorbeeld van de Barokarchitektuur in Westfalen.

Hanze
De route voert ook langs de stad Münster zelf. Met haar stad en mooie binnenstad is ze een bezoek zeker waard. Het belangrijkste monument van de stad is zonder twijfel de St. Paulus Dom. De kathedraal is vooral bijzonder omdat het de overgang toont van verschillende bouwstijlen. Het ‘rijke’ gebouw is het toonbeeld van de geschiedenis van de stad. Het stadsslot van Münster dateert uit 1787 en is opgericht als prinsbisschoppelijke residentie.

De stad kan terugkijken op een verleden van meer dan 1200 jaar. Officieel is de stad gesticht in het jaar 793. De naam Münster is afgeleid van Monasterium, wat klooster betekent. In opdracht van Karel de Grote stichtte de Friese missionaris Liudger een missiepost, op de plaats waar tegenwoordig de kathedraal staat. Het klooster werd in 805 een bisdom en om het klooster ontstond de stad.

Onafhankelijkheid
Tegenwoordig is Münster een bruisende stad met bijna driehonderdduizend inwoners. Hoewel de stad zwaar te lijden heeft gehad in de oorlog, heeft de stad haar charmes behouden. Dit is te danken aan de inwoners van de stad die maar liefst negentig procent van de stad zorgvuldig herbouwden. Het resultaat is dat u zich op de Prinzipalmarkt in de Renaissance waant. De straat behoort tot op de dag van vandaag tot de mooiste winkelstraten van Duitsland. Hier loopt u langs patriciërshuizen met karakteristieke arcaden en Nederlands aandoende punt- en trapgevels. In deze straat staat ook het historische Rathaus, de plek waar in 1648 de Vrede van Münster werd gesloten.

Op 24 oktober 1648 werd in het raadhuis het verdrag getekend dat een einde maakte aan twee van de meest bloedige oorlogen in de geschiedenis van Europa: de Dertigjarige Oorlog en de Tachtigjarige Oorlog. De vrede tussen de Nederlanden en Spanje werd getekend in het Haus der Niederlanden, eveneens aan de Prinzipalmarkt gevestigd. In dit pand zijn tegenwoordig enkele instituten gevestigd die zich bezighouden met Nederlandse taal, geschiedenis en politiek. De vrede betekende de erkenning van de onafhankelijkheid van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden.

Ook al heeft het grensgebied van Duitsland niet de naam een mooi en cultureel gebied te zijn, Münster en haar omgeving heeft voor Nederland altijd een positieve betekenis gehad. Wie zich buiten de gebaande paden waagt, vindt een streek met een rijke historie en vele bezienswaardigheden waar je je in andere tijden waant.
Dit artikel is afkomstig uit Mondi magazine 14, negende jaargang - nummer 1 voorjaar 2009
Landendossier  
Landendossier Duitsland Meer informatie over de aanschaf en bezit van een (tweede) huis in Duitsland.
Meld u nu aan voor de wekelijkse update van Mondi next nieuws en blijf op de hoogte van de meest relevante ontwikkelingen: objectief, informatief en betrouwbaar. aanmelden

Publieke beoordeling

Hoe wordt uw makelaar / projectontwikkelaar beoordeeld? Geef ook uw mening!
naar de beoordeling lijst Stem nu